Jdrizzle201
Jdrizzle201
03-03-2017
Mathematics
contestada
I do not understand how to get the answer
Respuesta :
gonegirl12
gonegirl12
03-03-2017
OK so you have x and 16 and 14 so you have to use the formula a^2 + b^2 = c^2 to find your answer
Answer Link
Аноним
Аноним
03-03-2017
if you look at your triangle the long side is 16 the middle side is 14 is you subtract the 14 from 16 y=2
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 76+ )
Otras preguntas
What are some easy achieve 3000 articles? Names
Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix? A) $0.32 B
Alenjandra spent her birthday money on a video game that cost $d, a controller for $13, and a memory card for $16. She had a $5 coupon. The total came to $75. W
Paul is making loves of raisin bread to sell. Recipe calls for a 1/3 cup of raisin per loaf and Paul has 31/4 cups of raisins. How many loaves can Paul make
I need to solve for x using the pythagorean theorem some how (I think) please only answer if you can give a hint or the answer with an explanation.
In △ABC, P∈ AC so that AP:PC=3:2. If ABPC=14m2. Find AABP and AABC.
After losing his possessions, the young man fed sheep. true or false
which philosopher and christian humanist, wrote a book intitled the praise of folly, which criticized the focus on greed and worldly power by monks, priests car
What question does the man floating on the ice with his dog-sled ask ?
Plz help idk what to do