davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 48+ )
Otras preguntas
A car leaves the pit after a refueling stop and accelerates uniformly to a speed of 62.2 m/s in 5.0 s to rejoin the race. What is the car's acceleration during
Is y = 2x Linear or non-linear and why?
Hey please tell me if that is good enough or I can improve it I’ll give brainliest! My teachers have guided me like my parents and supported me like my friends,
Daniel wants to do 312 practice problems to prepare for an exam. If he wants to do approximately the same number of problems each day for 36 days, which best de
how to calculate distance of speed-time graph
A hospital sends out a memo to all staff that they will be conducting an audit of all electronic medical records in 30 days. Which of the following is a reason
3675 = 3 x 52 x 7284 = 22 x 3 x 7(a) Find the lowest common multiple of 3675 and 84.
someone help answer the question and explain how
why was it important to keep the angle of the bow to the bench the same?
Trying out a new style